/ Poradna / Různé – nejčastější dotazy /

Různé – nejčastější dotazy

Má smysl home staging?

I když vám to možná na první pohled přijde zbytečné, investice do home stagingu se vám vyplatí. Takto upravené nemovitosti se obvykle podaří prodat rychleji a za vyšší částku. Více informací o home stagingu se dozvíte v našem článku Tipy pro home staging  prodejte za víc.

Mám vybraný pozemek, ale zatím zde nejsou inženýrské sítě, je to problém?

Doporučujeme nespoléhat se na informaci od majitele, a ještě před koupí si raději na příslušném stavebním úřadě ověřit, jestli se opravdu jedná o stavební pozemek a možnosti napojení na inženýrské sítě. Můžete se tu seznámit i s regulačními plány, ze kterých zjistíte, jestli se nejedná o zátopovou oblast a další užitečné informace. Může se jednat například o omezení, jako je počet pater, typ střechy nebo jak velkou část pozemku můžete zastavět. Více informací o koupi pozemku najdete v našem článku Čeká vás koupě pozemku? Jak postupovat.

Může mi stavební úřad zakázat stavbu patrové budovy?

Ano, bohužel může. Ještě před pořízením pozemku doporučujeme navštívit příslušný stavební úřad a informovat se o případných omezeních. Ta jsou uvedená v tzv. regulačních plánech. Z nich se dozvíte, jestli můžete stavět vícepodlažní dům, jak má vypadat střecha nebo kolik procent pozemku může být zastavěno. Další tipy pro výběr stavebního pozemku najdete v našem článku Čeká vás koupě pozemku? Jak postupovat.

Jak mám postupovat při reklamaci novostavby?

Novostavba je podle nového občanského zákona, který platí od roku 2014, považovaná za zboží, a tak ji můžete stejně jako cokoli jiného reklamovat. Postup se liší podle toho, co konkrétně chcete reklamovat. Ze zákona máte nárok na reklamaci v rámci tzv. práva z vadného plnění. Nejčastějším předmětem těchto reklamací bývá nerovné zdivo, nekvalitní tepelná izolace, křivé podlahy, praskliny nebo chybně osazené dveře a okna.

To se vztahuje pouze na vady, na které jste přišli už v době převzetí nemovitosti. V případě, že je odhalíte později, je dobré podat reklamaci do 6 měsíců od jejího převzetí. Zákon předpokládá, že tyto vady byly na nemovitosti, když jste ji přebírali. Prokázat, že tomu tak skutečně bylo, je po uplynutí 6 měsíců už náročnější. V každém případě vady reklamujte vždy, jakmile je zjistíte. Skryté vady je možné reklamovat nejpozději do 2 let od a skryté vady stavby do 5 let od předání.

Něco jiného je pak záruka na jakost, její délka, postup reklamace a další náležitosti by měly být specifikovány v kupní smlouvě. Týká se například střechy, oken, sanity, kotle a produktů zabudovaných do stavby.

Máte jiný dotaz? Napište nám

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.