Na rozdíl od interiérového designu, který se zaměřuje na to, aby byla nemovitost zařízená podle vkusu konkrétní majitele, home staging má za cíl oslovit co nejvíce zájemců. Počítá se s tím, že každý z nich může mít úplně jiný vkus. Je tedy potřeba zvolit takový postup, aby byt působil atraktivně a zároveň “univerzálně”. O home stagingu se dá říct, že je to tzv. odosobnění interiéru.
Je potřeba, aby si potenciální kupci dokázali vytvořit svou vlastní představu o tom, že by se jim tu dobře bydlelo. Zkuste se tedy na prodávanou nemovitost podívat očima kupujícího. Jak by na vás byt působil a jak byste se tu cítili, když byste sem vkročili poprvé?
3 důvody proč home staging
Zaujmete na první pohled
Aby se potenciální zájemci, kteří si budou prohlížet váš inzerát, rozhodli přijít na prohlídku, musíte je zaujmout. Díky home stagingu vaše nabídka mezi jinými vynikne.
Prodáte rychleji
Jestli na prodej spěcháte, pak neváhejte. Je prokázané, že nemovitosti upravené pomocí home stagingu se prodávají podstatně rychleji než ty bez něj.
Prodáte za víc peněz
Nejen, že se vám investice, kterou jste vložili do home stagingu, vrátí, ale za svou nemovitost můžete získat až o 10 % vyšší částku, než kdybyste prodávali bez něj. A to už stojí za zvážení.
Tipy jak na home staging
Ukliďte a odstraňte zbytečnosti
Uklizený interiér by měl být samozřejmostí. A to nejen před nafocením, ale také mezi prohlídkami. Prodej může několik měsíců trvat a prach se přeci jen usazuje. Uklízejte průběžně, i když už třeba nemovitost k bydlení nevyužíváte. Nezapomeňte na prach na skříních a na lustrech. Jestli máte domácí mazlíčky, zaměřte se na chlupy, a pokud vysávání nepomůže, nechte koberce raději vyčistit. Vyřešíte tím zároveň boj s případným zápachem. Bohužel i ta maximálně čistotná zvířátka jsou někdy cítit, i když vy je třeba necítíte.
Jedna věc je čistota a druhá uspořádanost věcí, které v bytě zůstávají. Co je nadbytečné, odkliďte. Týká se to různých dekorací, osobních předmětů, suvenýrů z cest, dárků a zarámovaných fotografií. Co zůstane, by mělo působit uspořádaně a mít své místo. Zkrátka tak, aby prostor nepůsobil jako skladiště. Složený balkonový nábytek, gril a další sezónní záležitosti, které přes zimu skladujete na chodbě nebo v předsíni, velkou parádu opravdu nenadělají.
Investujte do výmalby, vyplatí se vám to
Určitě zvažte vymalování, byt pak bude působit nejen čistě a udržovaně, ale také větším dojmem. Zvlášť pokud máte stěny ve výrazných barvách nebo je v každé místnosti vymalováno jinou barvou, byste neměli váhat. Sjednoťte celý interiér do jedné neutrální barvy, ideálně bílé, světle béžové, okrové nebo šedé.
Zaměřte se na volnost pohybu a vzdušnost interiéru
Každého zaujme spíš velký světlý prostor než místnosti přeplněné nábytkem. Co je nadbytečné, odstraňte. Nevyklízejte ale úplně, interiér bude působit útulněji, když v něm nějaké vybavení zůstane. Někdy pomůže i změna dispozičního řešení. Zamyslete se, jestli je stávající uspořádání vyhovující, zda se místností dobře prochází, a případně nábytek přemístěte.
Pusťte do bytu světlo
Přiveďte do všech místností co nejvíce přirozeného denního světla. Roli hraje i takový detail jako zatažené závěsy nebo žaluzie, i když třeba jen částečně. Co se týká prohlídek, určitě je lepší, když se budou odehrávat ve dne. Myslete ale na to, že někdy to prostě jinak nepůjde a zájemce bude chtít přijít večer. V zimě navíc bývá šero brzy. Zajistěte tedy dostatečné množství světelných zdrojů a nezapomeňte zkontrolovat, jestli všechny žárovky svítí.
Tipy, jak docílit opticky většího prostoru
- Odstraňte rozměrný nábytek, jako jsou staré velké skříně nebo sedací souprava přes půl místnosti
- Umístěte zrcadlo
- Odstraňte koberec
- Sundejte obrazy ze zdí, stačí nechat jeden, nemusí jich být celá galerie
Další tipy
Jak už jsme zmiňovali, někdy je to opravdu jen o drobnostech. Kromě základních zásad, jako je čistota a prostor, mohou pomoct různé “kosmetické” úpravy a modernizace, které se vám na první pohled mohou zdát zbytečné, ale opravdu fungují. Tady jsou ty nejosvědčenější.
- Vyčištění nebo oprava spár u obkladů v koupelně a za kuchyňskou linkou
- Oprava a čištění dlažby
- Vyčištění koberců nebo jejich výměna
- Výměna desky kuchyňské linky
- Výměna úchytek nábytku
- Výměna zásuvek a vypínačů
- Nová světla
- Přehoz přes postel v ložnici nebo na starší sedačce v obýváku
- Květina ve váze
Ložnice jako hotelový pokoj
Možná by vás to nenapadlo, ale zvláštní pozornost je potřeba věnovat ložnici. Ideální je, když bude působit jako hotelový pokoj. Příjemně, útulně, ale neosobně. Dosáhnete toho pomocí pár jednoduchých triků. Na noční stolky umístěte nové lampičky a na postel nový přehoz. A stejně jako ve všech místnostech určitě nezapomeňte odstranit všechny osobní věci, fotky, šperky.
Profesionální prezentace
Ruku v ruce s home stagingem jde profesionální prezentace nemovitosti prostřednictvím fotek. Jednoznačně se vám vyplatí obrátit se na fotografa, který má nejen správné vybavení, ale také zkušenosti. Ví, jak postupovat, aby snímky přilákaly co nejvíce zájemců. Jestli se do toho chcete pustit přece jen sami, máme pro vás několik tipů.
Jak fotit nemovitost na prodej, aby zaujala
- Foťte ve dne, kdy je co nejvíce světla, a ideálně bez blesku.
- Prostor na fotkách vypadá lépe, když budete fotit směrem do rohu místnosti, a ne přímo na zeď.
- Místo jednoho celkového záběru vyfoťte místnost víckrát z různých úhlů a zaměřte se na zajímavé detaily. Naopak vynechte pohledy na starý nábytek, který sice může nový majitel odstranit, ale zbytečně na něj neupozorňujte.
- Zajímavý je také pohled shora, stoupněte si na židli nebo použijte štafle, jestli je máte k dispozici.
- Přidejte také pohled z okna, zvlášť, jestli je výhled do zeleně.
Teď už víte, jak na to, a můžete se do úprav pustit. Nezapomínejte ale, že home staging je jen jednou fází přípravy nemovitosti na prodej. Další naše tipy najdete v článku Jak prodat nemovitost za nejvyšší cenu. A když si nebudete vědět rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme nejen s přípravou nemovitosti, ale i s celým procesem prodeje.
Manažer pobočky Smíchov
Jazyky: čeština, angličtina