/ Vše o bydlení / Rozhovor s Petrem Janským pro deník Metro /

Rozhovor s Petrem Janským pro deník Metro

Je Smíchov lokalitou Prahy 5, o kterou je největší zájem?

V současné době máme skutečně velký zájem o bydlení v této lokalitě. Velkou výhodou je komplexnost zdejší zástavby. Najdeme zde cihlové bytové domy, rodinné domy ale i rezidenční vilovou výstavbu. S dostatkem služeb zde všude dostupných máme lokalitu, která poskytuje obyvatelům veškeré zázemí pro bydlení a užití volného času. Vše velmi blízko centru města. Dříve tomu tak nebylo a původní průmyslová čtvrť je dnes pulsující komerční centrum Smíchova a celé Prahy 5. Navazující původní a novodobá rezidenční zástavba tvoří jedinečný celek, o který je pochopitelně zájem.

O které části Smíchova je největší zájem?

Ohledně bytů jsou populární části v blízkosti komerčního centra Prahy 5, tzv. Nového Smíchova. Jmenovitě okolí zimního stadionu Nikolajka, parku Mrázovka a Bertramky. Pro krásné výhledy na celé město lidé vyhledávají Hřebenky, Malvazinky a oblast pod Děvínem. Zde všude převládá výstavba malých bytových domů, činžovních vil a samostatných rodinných domků. Neopomenutelné je samozřejmě Janáčkovo nábřeží, prestižní místo s prestižní adresou.

Je obtížné sehnat bydlení na Smíchově?

Vzhledem k omezené možnosti nové výstavby a obsazenosti zástavby stávajícími rezidenty to není jednoduché. Bereme-li v potaz výše řečené o lokalitě a jejím charakteru, je to i pochopitelné. Jako specialisté na celou Prahu 5 to můžeme potvrdit velkou poptávkou po bydlení na Smíchově a nedostatkem nabídky na její pokrytí.

Které typy lidí mají o Smíchov největší zájem?

Převažuje střední a vyšší příjmová skupina obyvatelstva nebo zahraniční klientela hledající investice a dobrou adresu. Většinou se jedná o rodiny s dětmi, ale ani jednotlivci nejsou výjimkou.

Jaké věkové generace na Smíchov přicházejí a odcházejí?

Hlavně lidé v produktivním věku nebo na jeho sklonku. Odcházejí ti, kteří chtějí za své nemovitosti utržit prostředky na nákup dalšího bydlení, třeba na penzi mimo Prahu nebo menší bydlení ve městě. Jedná se o starší věkovou kategorii. Jde tedy o průběžnou obměnu skladby obyvatelstva v lokalitě.

Rady jak sehnat na Smíchově dobré bydlení?

Pravidelným sledováním nabídek bydlení prostřednictvím internetových portálů, čtením tištěných periodik zaměřených na prodej nemovitostí. Vyplatí se využít možnosti zadání konkrétní poptávky specializované kanceláři na danou lokalitu a následná spolupráce při vyhledávání. To je nejlepší způsob, který máme již praxí prověřen.

Jaké jsou podle vás výhody Smíchova?

Jeho poloha ve městě. Dnes již moderní občanská vybavenost poskytující vše potřebné pro plnohodnotné bydlení. Dostatek pracovních příležitostí v blízkosti bydliště. Perfektní dopravní dostupnost, veřejné zázemí v podobě parků, kulturních institucí, správní agendy apod. To vše zamíchané v jedinečný celek s vlastním genius loci z dob minulých.

A nevýhody?

Těžko se zde shání bydlení. Silnější dopravní provoz v denních špičkách a s ním spojené efekty. Nicméně to se týká jen malé části Smíchova, kde jsou hlavní tepny a dobře víme, že tímto nešvarem trpí celé město.

Pokud bydlíte na Smíchově, tak zdali jste spokojen?

Bohužel na Smíchově nebydlím, ale s touto městskou částí jsem velmi dlouhou dobu spjat a znám ji velmi dobře. Mohu o sobě tvrdit, že jsem zde spokojen.

Pokud ne, tak jestli byste si vybral Smíchov za místo k bydlení?

Několikaleté působení v této části města mě přesvědčilo, že bych si jej dokázal jako místo pro život vybrat.

Za KOVA Reality s.r.o.
Petr Janský

Ing. Petr Janský
Ing. Petr Janský

Senior realitní poradce
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.