/ Vše o bydlení / Rady jak si vybrat správnou nemovitost /

Rady jak si vybrat správnou nemovitost

Možná právě stojíte před velkým životním rozhodnutím v podobě koupě nemovitosti a nevíte, jak vybrat vhodnou nemovitost a co vás čeká při absolvování prohlídek. Tento článek se pokusí nastínit, čemu při výběru věnovat pozornost, na co si dát pozor a jak takové prohlídky probíhají. Zde je pár zásadních pravidel.

Věnujte dostatek času prohlídkám

V dnešní uspěchané době určitě každý z nás trpí nedostatkem volného času. Mějte na paměti, že koupě nemovitosti je tak zásadní rozhodnutí, že si opravdu zaslouží vyhradit si dostatek času na prohlídky. Pokud vás byt či dům opravdu zaujme, vyžádejte si další prohlídku. Nejlépe zvolte i jiný čas, než večer po práci. Hlavně v zimních měsících trvejte i na prohlídce kolem poledne a v slunný den. Jedině pak poznáte, jak je nemovitost slunná či naopak tmavá. Věnovaný půlden dovolené zato jistě stojí.

Seznamte se s okolím

  • Projděte si v klidu okolí a seznamte se s infrastrukturou.
  • Zjistěte si občanskou vybaveností a dopravní obslužnost.
  • Vždy je podstatné, jak na vás lokalita bude působit a jak se v ní budete cítit.

Výše uvedené ocení mladé páry plánující rodinu. Budou trávit mnohem více času na procházkách po okolí a hřištích. Zaměstnaní lidé pak uvítají dostupnost nákupních a sportovních center, společenská vyžití nebo restaurace.

Ověřte si možnosti financování

Zkušený makléř by vám měl být nápomocný i při výběru a zajištění správného financování. Finančních produktů je na trhu nepřeberné množství, ale výběr správného je složitější. Rozhodně se nebojte oslovit specialistu, který se postará nejen o financování, ale i vhodné pojištění nemovitosti.

Zvolte nemovitost v únosné cenové relaci

Před výběrem si dobře propočtěte životní náklady a určete vhodnou cenovou hladinu. Je určitě dobré se pojistit proti dluhové pasti, kdy už nastalou situaci nelze profinancovat. Na druhou stranu nemějte přehnaný strach z ceny, hlavně u nemovitostí v lukrativních lokalitách. Jedná se o dlouhodobou investici, kde se musí kalkulovat i se zhodnocením nemovitosti. Jednoduchá pomůcka při propočtu zní:„Pokud se rozhodnu pro dražší nemovitost, o kolik se mi navýší měsíční splátka hypotéky? Je to podstatná částka mého rozpočtu?“

Nevěřte předsudkům

O přízemních bytech se traduje, že trpí nedostatkem světla a zvýšeným hlukem z ulice. Nemusí to být vždy pravda. Přízemní byt může být mnohem slunnější a méně rušný, nežli byt ve vyšším patře. Důvodem bývá situovanost na nevhodnou světovou stranu do rušné ulice. Navíc umístění v dolním patře ocení zejména maminky na mateřské a lidé vyššího věku.

Prokázat totožnost na prohlídce? Ano, ale buďte opatrní

Možná se na prohlídkách setkáte i s tak nepříjemnou a citlivou záležitostí jako je prokázaní své totožnosti do prezenční listiny realitní kanceláře. V takových případech si pokládáte otázku, proč vůbec mám předkládat osobní doklady? Odpověď je prostá. Bohužel ne každý zájemce o prohlídku přichází jen s čestným úmyslem. Mnozí z nich nemají zájem si nemovitost koupit nebo pronajmout, ale může se jednat o tipaře, kteří si objekt chtějí obhlédnout a později jej vykrást.

Prokázání totožnosti je spolehlivě odradí a tím se ochrání majetek prodávajících, případně nových vlastníků. I prezenční listina má své náležitosti, jako je souhlas se zpracováním osobních údajů.  A obligátní rada na závěr, vždy si samozřejmě pečlivě přečtěte, co vůbec podepisujete.

Za KOVA Reality s.r.o.
Petr Kohoutek

 Petr Kohoutek
Petr Kohoutek

Realitní poradce
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.