/ Vše o bydlení / Prodej domu nemusí být běh na dlouhou trať /

Prodej domu nemusí být běh na dlouhou trať

Jedna věc je najít kupce a druhá vyřídit celý proces papírování, který zahrnuje podpis rezervační a kupní smlouvy, financování, úschovnu kupní ceny a převod vlastnických práv na katastru nemovitostí. Říct, jak dlouho prodej potrvá od zveřejnění inzerátu po obdržení peněz na účet, jednoznačně nejde. Mohou to být měsíce, ale i roky. Poradíme vám, jak vše co nejlépe připravit, aby byla tato doba co nejkratší.
Prodej domu nemusí být běh na dlouhou trať

Co se týká domů, ty se oproti bytům prodávají déle. Každý krok je nutné dobře promyslet a naplánovat. Čím déle čekáte, tím ztrácí vaše nemovitost na prodejnosti. Než se pustíte do prodeje, prověřte, že dům nemá žádné “právní vady”. Jde například o nezapsané přístavby, ale také o různá omezení, jako jsou věcná břemena, zástavy nebo dokonce exekuce.

Faktory, které ovlivňují, jak dlouho se prodává dům

Na to, jak dlouho bude trvat, než dům prodáte, má vliv celá řada okolností. Na ty nejdůležitější z nich se podíváme.

Cena

Přestože je lákavé nasadit cenu co nejvýš, měla by být reálná. Ideální je, pokud si necháte vypracovat tržní odhad nemovitosti. Vyhnete se také tomu, že byste nemovitost naopak podcenili. Částka za takový odhad vypracovaný odborníkem se pohybuje okolo 5 000 Kč. Pokud chcete ušetřit, můžete se porozhlédnout po realitních serverech a porovnat, za kolik se prodávají podobné nemovitosti ve stejné lokalitě. Další možností jsou cenové mapy, které zobrazují ceny už prodaných nemovitostí.

Lokalita

Nemovitosti obecně se nejrychleji prodávají v Praze a dobře si vede také Ústecký kraj. Nejdéle pak prodej trvá v Karlovarském, Plzeňském a Zlínském kraji. Pokud mluvíme o domech, ty jsou na tom v porovnání s byty hůř. Jejich prodej trvá delší dobu. Nejlíp si vedou domy opět v Praze a pak také ve Středočeském kraji.

Stav prodávaného domu

Co se týká stavu domu, má zásadní vliv na jeho cenu, to je bez debat. Ale délku prodeje ve skutečnosti už tak moc ovlivňovat nemusí. Jako příklad uvedeme novostavbu ve vynikajícím stavu, kterou lidé po pár letech z různých důvodů prodávají. Její cena je pochopitelně vysoká. Někomu ale může vadit, že vybavení, které je její součástí, není zrovna podle jeho vkusu. Ať už mluvíme o kuchyňské lince, použitých podlahách nebo obkladech v koupelně. Výměna je samozřejmě možná, ale jedná se o další nemalou investici. Tak nakonec hledá dál, nebo pokud ho netlačí čas, nechá si radši dům postavit. Někteří lidé zase upřednostňují dům ve starší zástavbě, který si zrekonstruují přesně podle svých představ.

Prezentace nemovitosti

Aby dům na prodej oslovil co nejvíce potenciálních kupců, je potřeba věnovat maximální péči inzerci. Součástí inzerátu by měl být pěkně napsaný popis, který se zaměří na přednosti nemovitosti, neměly by chybět atraktivní fotografie a půdorysy nemovitosti. Oblíbená je také video prohlídka. S přípravou vám může pomoct specialista na home staging, který se postará o to, aby se dům zalíbil co největšímu počtu zájemců.

Se zájemci je nutné absolvovat prohlídky nemovitosti. Počítejte s tím, že vám budou volat také realitní kanceláře, které vás budou přesvědčovat, ať prodáte dům přes ně.

Tipy, jak připravit dům na rychlý prodej

 • Připravte i všechny dokumenty k domu (nabývací tituly, výpis z katastru nemovitostí, kolaudační rozhodnutí ad.)
 • Vykliďte nepotřebné věci.
 • Opravte drobné závady.
 • Postarejte se o to, aby interiér působil čistě a vzdušně.
 • Dům nechte nafotit profesionálním fotografem.

Jedna věc je najít zájemce a druhá skutečně prodat

Našli jste zájemce? Skvělé, půlku cesty máte za sebou. Teď záleží na tom, jestli má kupec vyřešené financování. Ideální je, pokud koupi domu financuje z vlastních zdrojů. V případě, že bude žádat o hypoteční úvěr, může se celá věc protáhnout na dalších pár měsíců. A bohužel není ani jisté, že na něj dosáhne. To už ale vy neovlivníte.

Jak nejen rychle, ale také bezpečně prodat dům

Důležitá je především bezpečnost celého procesu, aby vše proběhlo hladce a bez komplikací. Co se týká kupní smlouvy, je dobré obrátit se na advokáta. Na vzory stažené z internetu se raději nespoléhejte.

Poté následuje převod peněz, který probíhá přes úschovu kupní ceny. Tuto službu nabízejí banky a advokátní kanceláře. Její cena se pohybuje většinou mezi 5 000 – 10 000 Kč. Jedná se o opatření, které chrání obě strany. Peníze získáte v okamžiku, kdy bude nemovitost zapsána v katastru nemovitostí na nového majitele. Pro vás je to tedy jistota, že své peníze dostanete, a pro kupujícího, že na něj bude dům skutečně převedený. Je tedy nutné podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Počítejte, že převod trvá většinou jeden měsíc.

Proč prodat dům s KOVA Reality

 • Na trhu realit se pohybujeme už dlouho. Kromě našich zkušeností vám můžeme nabídnout řadu nadstandardních služeb.
 • Šetříme váš čas a postaráme se o prohlídky se zájemci.
 • Zajistíme odhad nemovitosti zdarma.
 • Necháme vypracovat energetický štítek vaší nemovitosti a zdarma.
 • Poskytneme vám právní servis.
 • Úschovu kupní ceny nabízíme zdarma.

Chcete také pomoct s prodejem vašeho domu? Neváhejte se na nás obrátit. Další naše tipy najdete v článku Jak prodat dům za co nejvyšší cenu.

Ing. Ondřej Velemínský
Ing. Ondřej Velemínský

Manažer pobočky Smíchov
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.