/ Vše o bydlení / Jaké doklady budete potřebovat pro hypotéku /

Jaké doklady budete potřebovat pro hypotéku

Plánujete financovat nemovitost prostřednictvím hypotéky? Aby vás nic nepřekvapilo a rychlost vyřizování záležela už jen na bance, potažmo zprostředkovateli hypotečního úvěru, máme pro vás pár tipů, jak se připravit, nebo spíš co si připravit. V našem článku se dozvíte, jaké dokumenty budete dříve či později potřebovat. Ať už pro účely banky, ocenění nemovitosti, nebo pro potřeby advokátů smluvních stran prodávané nemovitosti.
Jaké doklady budete potřebovat pro hypotéku

Hypoteční úvěr - doklady pro koupi bytu, domu nebo pozemku

Tím možná vůbec nejdůležitějším, ne však překvapivě, je nutnost mít k dispozici platný doklad totožnosti. V průběhu celé realizace koupě ho budete potřebovat hned několikrát. V novodobých dějinách se bez takového dokladu (naštěstí) podařilo koupit nemovitost málokomu.

Dále si budete muset zajistit potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele. Připravte ho na to a ověřte si, že v tom nebude jakýkoliv háček. Třeba jen kvůli tomu, že by v době, kdy ji budete nejvíc potřebovat, byla firemní účetní  na dovolené. Pokud by opravdu byla, ověřte si, že má v plánu se ještě někdy vrátit.

Hypotéka pro OSVČ

Pokud podnikáte, budete kromě daňového přiznání za poslední dva roky, potřebovat také potvrzení o bezdlužnosti z finančního úřadu. Doporučujeme požádat o potvrzení bezdlužnosti ještě dříve, než začnete nemovitost vybírat. Po podání žádosti o jeho vydání velmi pravděpodobně nabydete dojmu, že je na dovolené rovnou celý finanční úřad. Lhůta na takové vyřízení je totiž velmi dlouhá a urychlit ji nebývá jednoduché. Možná, že než to finanční úřad vyřídí, sami stihnete navštívit pár rekreačních destinací.

Banka po vás bude také žádat informace o stávajících příjmech i závazcích. Tady už jste odkázáni sami na sebe, což je dobrá zpráva. Ta méně veselá je, že si budete muset vzpomenout na všechny výdaje a dát je dohromady. Od platby nájmu, inkasa, pojistek, úvěrových produktů, parkovacích karet až k sumě běžných výdajů.

Dokumentace k nemovitosti pro žádost o hypotéku

Neméně potřebná je pak dokumentace k samotné nemovitosti. Tu žádejte po majiteli nebo realitním zprostředkovateli, který vám je nápomocen. Chtějte tedy výpis z katastru nemovitostí zvaný list vlastnictví a při té příležitosti si ověřte, že dotyčný majitel je rovněž reálný prodávající.

Pokud nemovitost vlastní více spoluvlastníků, pokuste se z prodávajících dostat jednotný souhlas s prodejem. Příslib, že si navzájem nebudou dělat naschvály a budou v prodeji součinní. Bohužel i takové neplechy se u prodávajících občas dějí. Pokud z takového ověření naneštěstí máte pocit nedostatečného ověření a nedostalo se vám žádaných záruk, není to dobré znamení.

Závěrem bychom zmínili ještě jeden často žádaný a velmi prospěšný dokument. Tím je základní listina, kterou prodávající vlastnictví nabyl, tzv. nabývací titul. Bude se hodit nejen vám, ale i advokátům a bance. Pokud ho však prodávající stihl pozbýt, což je konkrétně u této dokumentace zcela běžné, je možné si ho vyžádat v archivu katastru.

Doklady k hypotéce pro koupi družstevního bytu - družstevního podílu

Chcete za pomoci bankovní instituce financovat koupi družstevního bytu? Pak nejdříve zjistěte, zda vaše banka takové financování umí. Ne u všech družstevních bytů totiž můžete ručit kupovanou nemovitostí. Jsou však případy a možnosti, jak i takové financování zajistit. Je nutné ověřit přesné podmínky a v součinnosti s družstvem zajistit požadovaná potvrzení pro banku, popřípadě ručit jinou nemovitostí než kupovanou.

Jak vyřídit hypotéku bez starostí

Nejen pro zajištění zabezpečení všech budoucích procesů spojených s hypotékou, resp. koupí/prodejem je zde pro vás zkušený realitní zprostředkovatel, který svými znalostmi a nástroji předchází případným pochybením v průběhu operací nejen na straně smluvních stran, ale i bankovních institucí.

 Ondřej Žemlička
Ondřej Žemlička

Senior realitní poradce
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.