/ Vše o bydlení / Jaké doklady budete potřebovat pro hypotéku /

Jaké doklady budete potřebovat pro hypotéku

Plánujete financovat nemovitost prostřednictvím hypotéky? Aby vás nic nepřekvapilo a rychlost vyřizování záležela už jen na bance, potažmo zprostředkovateli hypotečního úvěru, máme pro vás pár tipů, jak se připravit, nebo spíš co si připravit. V našem článku se dozvíte, jaké dokumenty budete dříve či později potřebovat. Ať už pro účely banky, ocenění nemovitosti, nebo pro potřeby advokátů smluvních stran prodávané nemovitosti.

Hypoteční úvěr - doklady pro koupi bytu, domu nebo pozemku

Tím možná vůbec nejdůležitějším, ne však překvapivě, je nutnost mít k dispozici platný doklad totožnosti. V průběhu celé realizace koupě ho budete potřebovat hned několikrát. V novodobých dějinách se bez takového dokladu (naštěstí) podařilo koupit nemovitost málokomu.

Dále si budete muset zajistit potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele. Připravte ho na to a ověřte si, že v tom nebude jakýkoliv háček. Třeba jen kvůli tomu, že by v době, kdy ji budete nejvíc potřebovat, byla firemní účetní  na dovolené. Pokud by opravdu byla, ověřte si, že má v plánu se ještě někdy vrátit.

Hypotéka pro OSVČ

Pokud podnikáte, budete kromě daňového přiznání za poslední dva roky, potřebovat také potvrzení o bezdlužnosti z finančního úřadu. Doporučujeme požádat o potvrzení bezdlužnosti ještě dříve, než začnete nemovitost vybírat. Po podání žádosti o jeho vydání velmi pravděpodobně nabydete dojmu, že je na dovolené rovnou celý finanční úřad. Lhůta na takové vyřízení je totiž velmi dlouhá a urychlit ji nebývá jednoduché. Možná, že než to finanční úřad vyřídí, sami stihnete navštívit pár rekreačních destinací.

Banka po vás bude také žádat informace o stávajících příjmech i závazcích. Tady už jste odkázáni sami na sebe, což je dobrá zpráva. Ta méně veselá je, že si budete muset vzpomenout na všechny výdaje a dát je dohromady. Od platby nájmu, inkasa, pojistek, úvěrových produktů, parkovacích karet až k sumě běžných výdajů.

Dokumentace k nemovitosti pro žádost o hypotéku

Neméně potřebná je pak dokumentace k samotné nemovitosti. Tu žádejte po majiteli nebo realitním zprostředkovateli, který vám je nápomocen. Chtějte tedy výpis z katastru nemovitostí zvaný list vlastnictví a při té příležitosti si ověřte, že dotyčný majitel je rovněž reálný prodávající.

Pokud nemovitost vlastní více spoluvlastníků, pokuste se z prodávajících dostat jednotný souhlas s prodejem. Příslib, že si navzájem nebudou dělat naschvály a budou v prodeji součinní. Bohužel i takové neplechy se u prodávajících občas dějí. Pokud z takového ověření naneštěstí máte pocit nedostatečného ověření a nedostalo se vám žádaných záruk, není to dobré znamení.

Závěrem bychom zmínili ještě jeden často žádaný a velmi prospěšný dokument. Tím je základní listina, kterou prodávající vlastnictví nabyl, tzv. nabývací titul. Bude se hodit nejen vám, ale i advokátům a bance. Pokud ho však prodávající stihl pozbýt, což je konkrétně u této dokumentace zcela běžné, je možné si ho vyžádat v archivu katastru.

Doklady k hypotéce pro koupi družstevního bytu - družstevního podílu

Chcete za pomoci bankovní instituce financovat koupi družstevního bytu? Pak nejdříve zjistěte, zda vaše banka takové financování umí. Ne u všech družstevních bytů totiž můžete ručit kupovanou nemovitostí. Jsou však případy a možnosti, jak i takové financování zajistit. Je nutné ověřit přesné podmínky a v součinnosti s družstvem zajistit požadovaná potvrzení pro banku, popřípadě ručit jinou nemovitostí než kupovanou.

Jak vyřídit hypotéku bez starostí

Nejen pro zajištění zabezpečení všech budoucích procesů spojených s hypotékou, resp. koupí/prodejem je zde pro vás zkušený realitní zprostředkovatel, který svými znalostmi a nástroji předchází případným pochybením v průběhu operací nejen na straně smluvních stran, ale i bankovních institucí.

 

 Ondřej Žemlička
Ondřej Žemlička

Senior realitní poradce, jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.