/ Vše o bydlení / Hypotéka jako investice /

Hypotéka jako investice

Nájem, nebo hypotéka? Častá otázka, kterou si klade každý, kdo řeší bydlení. Odpověď je jednoduchá. Ceny nájmů stále rostou a nemůžeme čekat, že to bude jiné. Přestože je hypotéka určitým závazkem, vyplatí se. Investujete totiž do svého.
Hypotéka jako investice

Skoro 4/5 Čechů bydlí v nemovitosti, která jim patří. Historicky jsme na tento způsob zvyklí. Podle dat Českého statistického úřadu se bydlení v nájmu týká především domácností s nižšími příjmy. Ty se nachází hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kde je vyšší podíl nájemního bydlení.

Bydlení ve vlastním bytě nebo domě je jednou z nejlepších možných investic na stáří. Po splacení hypotéky máte vlastní nemovitost, se kterou můžete nakládat, jak se vám líbí. Když budete ve stejném časovém období platit nájem, nemáte nic.

Proč je hypotéka lepší než nájem

  • Máte své bydlení jisté
  • Můžete se pustit do úprav i rekonstrukce
  • Znáte výši splátky na několik let
  • Nemovitost můžete kdykoli prodat
  • Ceny nájmů pořád rostou
  • Hodnota vaší nemovitosti stále stoupá

Hypotéky se nemusíte bát

Možná o hypotéce přemýšlíte, ale nemáte jasno. Pojďme se podívat na nejčastější obavy, které jsou s hypotečními úvěry spojené.

Dlouhodobý závazek? Ano, ale ne celoživotní

Někoho odrazuje, že je hypotéka dlouhodobým závazkem. Ano, 20-30 let, na které si většina lidí hypoteční úvěr zřizuje, je dlouhá doba. Ale po jejím uplynutí je dům nebo byt váš a platíte jen za energie a údržbu domu nebo poplatky SVJ. Oproti tomu platba nájmu pro vás představuje celoživotní výdaje. Jak se říká, dáváte peníze do “cizí kapsy”.

Zbytečné úroky? Jen zdánlivě

V prvních letech splácíte sice hlavně úroky, což vám může připadat jako “vyhazování peněz”. Ale své finance, které vynaložíte za nájem, už také nikdy neuvidíte. Na rozdíl od toho hypotéku splácíte zpravidla anuitní splátkou, což je stále stejná splátka, která se skládá z úroku a jistiny. Postupem času se vaše dlužná částka zmenšuje. Nájem platíte celý život a nemovitost vám nikdy patřit nebude.

Komplikací je nedostupnost hypotéky a málo bytů

Bydlet ve svém, i když s hypotékou, je zkrátka nejlepší řešení, to je jasné. Přesto tuto možnost bohužel nemají všichni. V souvislosti s regulací úvěrů dnes na hypotéku nedosáhne každý. Podle pravidel České národní banky je maximální výše hypotéky 80 % (v některých případech 90 %) z hodnoty nemovitosti. Takže musíte mít určitou částku naspořenou a splnit další požadavky.

Druhý problém představuje nedostatečná nabídka bytů na prodej. Přestože podle dat ČSÚ dochází meziročně k nárůstu výstavby, stále je to málo. Situaci by mohl zlepšit věcný záměr nového stavebního zákona, který má zrychlit stavební řízení. Zatím však neplatí a má být projednáván.

Hypotéka je tou nejlepší investicí

Pokud byste chtěli výhodnost hypotéky a nájmu porovnat, je to snadné. Nejpřesněji toho docílíte, když porovnáte výši nájmu s částkou představující úrok z hypotéky. Splátka jistiny představuje jen jinou formou spoření. Jde o investici do nemovitosti, která je vaše, a navíc stále nabývá na hodnotě. A tím se zhodnocují i vaše peníze.

Láká vás investování do nemovitosti nebo hledáte nové bydlení? Podívejte se, jaké byty a domy právě nabízíme.

Ing. Ondřej Velemínský
Ing. Ondřej Velemínský

Manažer pobočky Smíchov
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.