/ Poradna / Financování nemovitosti – nejčastější dotazy /

Financování nemovitosti – nejčastější dotazy

Je možné získat hypotéku na družstevní byt?

Ano, možné to je. Podmínkou hypotéky je pořízení bydlení a zajištění úvěru zástavním právem. Pořízením družstevního bytu splníte první podmínku, ale jelikož družstevní byt nejde dát do zástavy bance, tak je nutné ručit jinou nemovitostí, např. bytem nebo domem rodičů aj.

Výjimkou je koupě družstevního bytu, kde je do jednoho roku možné uskutečnit převod družstevního bytu do vlastnictví člena družstva. Pak lze využít tzv. předhypoteční úvěr. Nemusíte hned ručit žádnou nemovitostí, banka vám poskytne krátkodobý nezajištěný úvěr, který po převodu družstevního bytu do vlastnictví splatíte běžnou hypotékou, kdy už ručíte bytem ve vašem vlastnictví. Nevýhodou je také vyšší úrok než u standardní hypotéky.

Poslední možností je úvěr ze stavebního spoření, který je možné získat do určité částky bez zástavy nemovitosti.

Dostanu jako OSVČ hypotéku?

Většina bank poskytuje hypotéku i osobám samostatně výdělečně činným. Záleží na výši vašich příjmů a závazků. Při posouzení schopnosti splácet úvěr se vychází z daňového přiznání, které dokládáte za poslední 1-2 roky (záleží na bance). Také je nutné doložit potvrzení o bezdlužnosti, které vám vystaví finanční úřad. Další informace ohledně dokladů k žádosti o hypotéku najdete v našem článku Jaké doklady budete potřebovat pro hypotéku.

Máte jiný dotaz? Napište nám

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.