/ Vše o bydlení / Prodej nemovitosti s pomocí aukce nebo dražby. Co všechno vás čeká? /

Prodej nemovitosti s pomocí aukce nebo dražby. Co všechno vás čeká?

Moderní doba přináší moderní metody. Už není důvod prodávat nemovitost na vlastní pěst nebo čekat, až se zájemce ozve na inzerát. Realitní specialisté z KOVA Reality vědí dobře, že elektronická aukce a dražba je rychlejší, výnosnější a transparentnější než klasický prodej. Společně si vysvětlíme, co vás čeká, a fakt, že není důvod ke strachu z této dnes už běžné transakce.
dražební kladívko

Co je aukce

Aukce je zcela dobrovolnou záležitostí. Každý majitel nemovitosti si ji můžete zvolit jako alternativní způsob prodeje.

Rozdíl mezi aukcí a dražbou

Lidé si to často spojují, ale dražba a aukce není totéž. Liší se například ve způsobu změny vlastnictví.

 1. Způsob změny vlastnictví. Pokud například prodáváte nemovitost v aukci, po ukončení licitace je na základě dohody obou stran sepsána smlouva o smlouvě budoucí nebo rovnou kupní smlouva, na základě které dojde k převodu vlastnictví v katastru. U dražby dojde k převodu vlastnictví okamžikem příklepu licitátora. Cenu je pak nutné uhradit během několika dnů.
 2. Nízká regulace aukcí. Dalším rozdílem je fakt, že aukce na rozdíl od dražeb nejsou svázány speciálním zákonem, což je výhodné pro prodej spoluvlastnických podílů, které lze dražit pouze ve zvláštních případech. Dále je možné rozšířit účastníky aukce o osoby z dražby vyloučené a v poslední řadě si stanovit další podmínky pro výběr vítěze aukce.

Když chcete rychle prodat

Jak probíhá proces aukcí v KOVA Reality a proč využít této služby? „Aukce a dražba má celou řadu výhod a naše společnost má v tomto směru bohaté zkušenosti. Je to v podstatě ´sázka na jistotu´, pokud chcete rychle prodat svou nemovitost za nejlepší možnou cenu,” říká Ing. Ondřej Velemínský, manažer pobočky Smíchov.

Nemovitost jde prodat už do měsíce

A je to opravdu tak. Své peníze můžete mít už do 90 dní. Veřejnou dražbu movitých věci lze provést do 15 dnů a nemovitých věcí do 30, resp. 60 dnů od uveřejnění dražební vyhlášky. Výtěžek z dražby budete mít do 5 dnů od připsání finanční částky na účet dražebníka. U aukce je převod peněz daný dohodou mezi vítězem aukce a prodávajícím.

„Aukce i dražby provádíme zejména online, což umožňuje maximálně transparentní průběh licitace a zaručuje stejné podmínky pro všechny zájemce a zúčastněné strany. Navíc jsou veřejné dražby pod drobnohledem Ministerstva pro místní rozvoj a pletichy při dražbách jsou trestné,” upozorňuje Ondřej Velemínský.

A jak to běží v praxi?

Nejprve se nechá vypracovat úřední odhad. Zhodnotí se stav předmětů a podle situace se vytvoří i vlastní odhad ceny nebo využije služeb znalce. V aukci i dražbě doporučujeme začínat na trochu nižší částce, než je tržní cena. Nemovitost se nabídne okamžitě i veřejně klasickým inzertním způsobem. „Nemovitost vždy propagujeme tak, aby se o dražbě nebo aukci dozvědělo co nejvíce lidí. Uvědomujeme si, že více zájemců rovná se zpravidla větší konečný výtěžek. Zašleme také email potenciálním zájemcům z naší rozsáhlé a stále rostoucí databáze. U nemovitostí zorganizujeme 4 termíny prohlídek, u movitých věcí 2 termíny. Umožníme i případné individuální prohlídky. Tak, aby se zájemci mohli dobře rozhodnout. Během dražby poskytujeme účastníkům samozřejmě maximální servis,” popisuje odborník. Následně se vše se připraví k online aukci, kde se nakonec setkají všichni relevantní zájemci. Jediným kritériem je cena, kterou zájemci postupně přihazují. Vítězí nejvyšší nabídka.

Co když se vám zdá výsledná cena nízká?

Ani tohle není u aukce s KOVA Reality problém. Jednou z výhod aukce je možnost odmítnutí výsledku aukce. Nestane se nic. Bude vás to stát pouze náklady spojené s aukcí.

Kolik zájemců se může aukce zúčastnit?

Výhodou on-line aukce i dražby je fakt, že se může zúčastnit libovolný počet zájemců, kteří samozřejmě musí splnit podmínky aukce nebo dražby. Musí složit stanovenou vratnou kauci. Tu na účet obdržíte zpět do tří dnů, pokud aukci nebo dražbu nevyhrajete.

Do aukce můžete dát i pozemek nebo spoluvlastnický podíl na nemovitosti

Aukce je alternativou k výkupu a jistota prodeje. Má velkou řadu dalších výhod. Do aukce můžete dát nejen byty, domy a pozemky. Ideální jsou například zemědělské pozemky, spoluvlastnické podíly na nemovitosti, stejně jako byty a domy s věcným břemenem na dožití.

Kolik aukce stojí?

Odměna dražebníka za provedení veřejné dražby nebo aukce závisí na předmětu dražby nebo aukce a jeho hodnotě. „Dobrovolné dražby a aukce bytů, domů a pozemků provádíme za 5 % včetně DPH z konečné ceny dosažené v aukci nebo dražbě. Úhradu organizačních nákladů dražby nebo aukce požadujeme pouze ve zvláštních případech, nejvýše však 10 000 Kč včetně DPH,” dodává Velemínský.

V případě zájmu o prodej nemovitosti tímto způsobem se neváhejte obrátit na specialisty z KOVA Reality. Bližší informace najdete na webových stránkách www.kova.cz.

Jaké jsou výhody aukce proti výkupu nemovitosti

 1. Zisk maximální ceny za nemovitost
 2. Transparentnost jednotlivých případů
 3. Rychlost prodeje
 4. Možnost odmítnutí výsledku

Reference

Paní Věra S.: Za svůj byt jsem dostala víc, než jsem očekávala

Potřebovala jsem rychle peníze za byt v Ústí nad Labem, který jsem zdědila. Na doporučení jsem si vybrala společnost KOVA Reality, která s aukcemi má bohatou zkušenost. Nechali byt nacenit znalcem a začali jej ihned veřejně nabízet. Sama jsem nevěřila, jak rychle to všechno proběhne. Následně se stanovily tři pevné termíny pro prohlídku, kam mohl přijít kdokoli. Účastníci zaplatili aukční jistotu a proběhla aukce. Byla stanovena minimální částka 350 000 Kč, za kterou jsem byla ochotna nemovitost prodat. Byla jsem velmi překvapena výsledkem. Částka se vyšplhala o 225 000 Kč více, než jsem vůbec počítala.

KOVA Reality

V realitách společnost působí již přes 20 let. Výrazně se orientuje na území hlavního města, hlavní specializací je přitom Praha 5, kde má KOVA Reality své sídlo již od roku 2007.

Stovky zrealizovaných zakázek nejen na území pátého pražského obvodu, ale i po celé republice, činí z této realitní kanceláře skutečné specialisty ve svém oboru, kteří klientovi dokáží pomoci nejen s prodejem a pronájmem nemovitosti, ale třeba i s výhodnou investicí, hledáním domova na míru a zabývají se aukcemi nejrůznějších komodit i dalšími obory souvisejícími s realitami.

Poradí spolehlivě i se smlouvami a financováním. Stačí se objednat na bezplatnou konzultaci.

Naše služby

 • Zprostředkování prodeje a pronájmu nemovitosti na klíč
 • Koupě nemovitosti na investici
 • Pořádání aukcí a dražeb
 • Prodej zadluženého majetku
 • Finanční poradenství
Ing. Ondřej Velemínský
Ing. Ondřej Velemínský

Manažer pobočky Smíchov
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.