/ Vše o bydlení / Kupujeme stavební pozemek. Jak na to? /

Kupujeme stavební pozemek. Jak na to?

Rozhodli jste se postavit si dům dle svých přání a sháníte pozemek? Pak se vám budou hodit mé tipy pro výběr toho nejvhodnějšího stavebního pozemku.
Prodej pozemku v Říčanech

Podle čeho vybíráme?

Nabídka pozemků na prodej je široká, proto je třeba pečlivě vybírat. Hlavním kritériem by měla být lokalita. Dle mých zkušeností jsou dnes nejvíc poptávané pozemky na prodej v Praze – konkrétně pozemky na prodej v Praze 4 a Praze 5, ale i ve Středočeském kraji v oblastech jako Praha západ a Praha východ.

Dalším kritériem by měla být dopravní dostupnost a služby v místě. Důležitým faktorem je také tvar pozemku, jeho rozměry, svažitost, výměra pozemku a možnost napojení na inženýrské sítě v okolí. Všechna tato kritéria určují tržní cenu pozemku.

Doporučuji dbát na i orientaci světových stran. Příjezd na pozemek a vstup do budoucího domu by měl být ideálně ze severní strany. Jižní strana pozemku tak může být zachována pro účely zahrady a nerušené relaxace. I proto bývají nejžádanějšími pozemky právě jižní svahy.

Další tipy při hledání:

  • Zjistěte si plánovanou okolní výstavbu. V budoucnu by totiž mohla být zdrojem venkovního a rušivého hluku.
  • Není od věci, prověřit si v určitých lokalitách směr vanoucích větrů. Vyhnete se tak nepříjemnému zjištění, že se vaše parcela nachází ve spadem ohrožené oblasti.
  • Někdy se vyplatí provést stavební a geologický průzkum, který zjistí vhodnost podkladu pro budoucí stavbu. Tento krok vám může ušetřit poměrně velké finanční prostředky.
  • Také vysoká hladina spodní vody nebo tekuté písky mohou stavbu prodražit či dokonce znemožnit.
  • Asi nejlepším zdrojem informací bývají lidé v blízkém okolí, vaši budoucí sousedé. Pokud máte možnost se s nimi sejít, využijte toho. Dozvíte se spoustu cenných informací, díky nimž můžete předejít mnoha komplikacím.

Co je důležité vědět?

V případě, že na pozemku ještě nejsou vybudovány žádné sítě, je nutné zjistit, zda je vůbec stavební. Na příslušném stavebním úřadě si můžete nechat předložit regulační plány, ze kterých vyčtete případná omezení.  Dozvíte se například, zda se pozemek nenachází v zátopové oblasti, zda můžete stavět vícepodlažní dům, nebo jen přízemní, jestli můžete použít rovnou či pultovou střechu, anebo pouze sedlovou. Další podstatnou informací, kterou se z regulativů dozvíte je, kolik procent pozemku můžete zastavět.

Před koupí jakékoliv nemovitosti včetně pozemku je nutné zkontrolovat aktuální výpis z katastru nemovitostí, ze kterého se dozvíme nejen, kdo je vlastníkem, ale také zda předmětná nemovitost není zatížena právy třetích osob, popřípadě jinými omezeními.
Dost častým jevem bývá, že nemovitost má více majitelů. Zcela obvyklé je pak tzv. SJM (společné vlastnictví manželů), kdy ani jeden z manželů nemůže přistoupit k prodeji bez vědomí a svolení toho druhého a nemůže dokonce prodat ani "svoji" polovinu.

Výpis z katastru nemovitostí je veřejnou a snadno dostupnou listinou, která má při koupi či prodeji pozemku také svoji geodetickou hodnotu, kdy objektivně a přesně určuje výměry a hranice příslušného pozemku.
Vzhledem k nízkým udržovacím nákladům, můžeme pojmout koupi pozemku i jako výhodnou investici s minimálním rizikem.

Doporučení na závěr:

Pokud se v realitách nepohybujete déle nebo nemáte někoho takového mezi rodinou či přáteli, je vždy bezpečnější poradit se s profesionály. Jejich zkušenosti vám ušetří nejen čas, ale také peníze.

Prodej pozemků v Praze a okolí je jednou z mnoha aktivit realitní kanceláře KOVA Reality, která více jak 10 let patří k renomovaným realitním kancelářím v Praze. Neváhejte nás proto kontaktovat s žádostí o rady v případě koupě nebo prodeje pozemku v Praze nebo Středočeském kraji, rádi Vám pomůžeme vyhnout se případným problémům.

Za KOVA Reality s.r.o.
Václav Čuřík

Václav Čuřík

Senior realitní poradce, jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.