Co to je mezonet

Původ slova mezonet bychom našli ve francouzštině - maisonette je v překladu domeček. Mezonet je však vícepodlažní bytová jednotka, která se nachází v bytovém domě. Pro lepší představu se dá zjednodušeně říct, že mezonet tvoří dva byty nad sebou, které propojuje vnitřní schodiště. Propojené může být také vyšší patro a podkroví. Mezonet mívá často velká okna a může mít i vlastní terasu.

Dispozice mezonetového bytu

Ve spodním patře bývá nejčastěji propojená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem a také příslušenství. Naopak v horním patře je jedna nebo více ložnic a případně druhá koupelna. Mezonetový byt tak má oddělenou část společenskou od části soukromé.

Výhody a nevýhody mezonetového bydlení

Jednoznačně největší výhodou je právě rozdělení prostoru na společenskou a privátní část. V horní části je větší klid, např. na spaní. Nevýhodou pak pro někoho může být schodiště. Mezonet tak není úplně vhodný pro seniory, ale třeba ani pro rodiny s malými dětmi.

 Petr Kohoutek
Petr Kohoutek

Realitní poradce
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.