/ Slovník pojmů / Dřevostavba /

Dřevostavba

Co to je dřevostavba

Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva. Co se týká druhů dřeva, nejčastěji to je smrkové a jedlové dřevo, může to být však i jiné (například borovicové a modřínové). Díky nové technologii výstavby a zateplení jsou moderní dřevostavby energeticky úsporné.

Typy konstrukčních systémů dřevostaveb

  • Sruby - při výstavbě se používají celé kmeny, srubová konstrukce se skládá ze stropních trámů, sloupů, srubových stěn a průvlaků. Krovy a střecha se neliší od zděných budov.
  • Roubenky - jsou budovány tradičními postupy, kdy střecha stojí na vysazených zdobených stropních trámech.
  • Sendvičové stavby - patří sem tzv. prefabrikované systémy - rámové dřevostavby.

Rámové dřevostavby

Rámové stavby jsou montované domy z dřevěných sloupků, opláštěné konstrukčními deskami a vyplněné izolačním materiálem. Tato konstrukce je ideální pro stavbu rodinných a menších bytových domů. Kombinace dřevěných sloupků a velký výběr velkoplošných a izolačních materiálů zajišťuje dobrý poměr mezi cenou a vysokou užitnou hodnotou.

Výhody rámových dřevostaveb

Nespornou výhodou rámových dřevostaveb je možnost jejich prefabrikace, a to až do stádia hotových stěn. To v praxi znamená, že lze dřevostavbu ve výrobní hale připravit tak, že se jednotlivé stěny, stropy a krovy na stavbu přivezou již hotové a pouze se smontují dohromady. Tímto způsobem je dosahována až pozoruhodná rychlost stavby dřevostaveb, detailní přesnost montovaných dílů a vysoká kvalita samotné stavby.

 Václav Čuřík
Václav Čuřík

Senior realitní poradce
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.