/ Slovník pojmů / Byt v družstevním vlastnictví = družstevní byt /

Byt v družstevním vlastnictví = družstevní byt

Byt v družstevním vlastnictví = družstevní byt

Byt na prodej

Stručně řečeno, byt v družstevním vlastnictví fakticky nepatří kupujícímu, ale družstvu, které obvykle spravuje celý dům, ve kterém se byt nachází nebo i několik domů v okolí.

Co je to bytové družstvo

Bytové družstvo je právnická osoba, která zajišťuje bytové služby pro své členy. Družstva mohou být různě velká s různými vnitřními stanovami. Členem bytového družstva je osoba, která splnila nebo převzala vkladovou povinnost. Výše členského vkladu je určená stanovami. Před případnou koupí družstevních práv k bytu je vhodné se se stanovami družstva podrobně seznámit, protože kupující je povinen takový byt užívat v souladu s nimi.

Družstva mají také právo rozhodovat o pronájmech bytů třetím osobám. Pokud si družstvo pořídilo úvěr, ručí za něj i vaším bytem. Vy se pak jako družstevník podílíte na jeho umořování, což je podobné jako u osobních vlastnictví, kdy rovněž často ručíte svým bytem. Tam máte ovšem placení svých závazků bance plně pod svou kontrolou.

Vlastník družstevního bytu tak může o svůj byt v nejhorším případě přijít, pokud dojde k úplnému kolapsu družstva (např. právě díky nesplacení úvěru), přestože on sám své závazky plnil. V dnešní době jsou však družstva fungující, bezproblémová a mnohdy s reálným výhledem převodu jednotek do osobních vlastnictví.

Financování družstevního bytu pomocí hypotéky

Koupi družstevní bytu je možné financovat hypotékou nejen za předpokladu, že se u daného bytu počítá s převodem do osobního vlastnictví, ale můžete také v dané půjčce ručit jinou nemovitostí než právě kupovanou. Možností financování je však více. Kupní cena bývá obvykle nižší než u bytů v osobním vlastnictví.

 Ondřej Žemlička
Ondřej Žemlička

Senior realitní poradce
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.