/ Slovník pojmů / Byt v družstevním vlastnictví = družstevní byt /

Byt v družstevním vlastnictví = družstevní byt

Byt v družstevním vlastnictví = družstevní byt

Byt na prodej

Byt v družstevním vlastnictví fakticky nepatří kupujícímu, nýbrž družstvu, které obvykle spravuje celý dům, ve kterém se byt nachází nebo i několik domů v okolí. Družstva mohou být různě veliká s různými vnitřními stanovami, přičemž s těmito parametry je vhodné se před případnou koupí družstevních práv k bytu seznámit, pročež kupující je povinen takový byt užívat v souladu se stanovami družstva.

Družstva rovněž mají právo na rozhodování o pronájmech bytů třetím osobám. Pokud si družstvo pořídilo úvěr, ručí za něj i Vaším bytem a Vy se jako družstevník podílíte na jeho umořování, což je podobné jako u osobních vlastnictví, kdy rovněž často ručíte svým bytem, ovšem tam máte placení svých závazků bance plně pod svou kontrolou.

Vlastník družstevního bytu tak o svůj byt může v nejhorším případě přijít, v případě úplného kolapsu družstva (např. právě díky nesplacení úvěru), i když on sám své závazky plnil. V dnešní době jsou však družstva fungující, bezproblémová a mnohdy s reálným výhledem převodu jednotek do osobních vlastnictví.

Koupi družstevní bytu lze financovat hypotékou nejen za předpokladu, že se u daného bytu počítá s převodem do vlastnictví osobního, ale můžete například v dané půjčce ručit nemovitostí jinou, než právě kupovanou a ani to nemusí být poslední možnost, jak družstevní byt financovat jinak, než vlastními prostředky v plné výši kupní ceny, která nutno dodat bývá nižší, než u bytů v osobním vlastnictví.

Ondřej Žemlička

Senior realitní poradce, jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.