/ Poradna / Koupě nemovitosti – nejčastější dotazy /

Koupě nemovitosti – nejčastější dotazy

Chci koupit nemovitost na hypotéku, jaké doklady budu potřebovat?

Budete potřebovat občanský průkaz a potvrzení o příjmu, které vám vystaví zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ, nahradíte ho daňovým přiznáním (za poslední 1-2 roky, záleží na bance). Pak ještě doložíte potvrzení o bezdlužnosti, které vám vystaví finanční úřad a informaci o příjmech a závazcích. Další požadovaná dokumentace se týká samotné nemovitosti. Je to výpis z katastru nemovitostí (list vlastnictví), který vám poskytne prodávající. Někdy je požadovaný také nabývací titul, tedy doklad, jakým způsobem nemovitost získal. Více informací najdete v našem článku Jaké doklady budete potřebovat pro hypotéku.

Kdo platí daň z nemovitosti?

Od 2013 se to jmenuje daň z nabytí viz zákonné opatření senátu. Původně hradil převodce, nebo nabyvatel, dle způsobu nabytí. Od 1. listopadu 1. listopadu 2016 vždy nabyvatel nemovité věci. Existují i určitá osvobození od této daně a i několik způsobů určení její výše.

Mám vybraný pozemek, ale zatím zde nejsou inženýrské sítě, je to problém?

Doporučujeme nespoléhat se na informaci od majitele, a ještě před koupí si raději na příslušném stavebním úřadě ověřit, jestli se opravdu jedná o stavební pozemek a možnosti napojení na inženýrské sítě. Můžete se tu seznámit i s regulačními plány, ze kterých zjistíte, jestli se nejedná o zátopovou oblast a další užitečné informace. Může se jednat například o omezení, jako je počet pater, typ střechy nebo jak velkou část pozemku můžete zastavět. Více informací o koupi pozemku najdete v našem článku Čeká vás koupě pozemku? Jak postupovat.

K čemu je dobrá úschova kupní ceny?

Využít úschovu kupní ceny při nákupu/prodeji nemovitosti je dnes standardní postup, který chrání obě strany. Prodávající má jistotu, že kupující složil kupní cenu a může tak podepsat kupní smlouvu a podat návrh na vklad na katastrální úřad. A pro kupujícího to je záruka, že prodávající získá peníze opravdu až po zapsání vlastnického práva. Úschovu kupní ceny poskytují notáři, advokáti, banky nebo realitní kanceláře. Jedná se o zpoplatněnou službu, její cena se odvíjí od výše kupní ceny. Když se rozhodnete využít našich služeb, budete ji mít zdarma, a to u advokáta.

Máte jiný dotaz? Napište nám

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.